Deska z biedronkami

Jakiś czas temu na specjalne zamówienie wykonałam "etykietkę" do prezentu z okazji osiemnastych urodzin (deska o wymiarach 40 cm x 30 cm, prezentem był ogromnych rozmiarów kufer z pamiątkami rodzinnymi). Wyszyłam również kartkę okolicznościową.


Motywem przewodnim były biedronki - niemalże odwieczne symbole szczęścia. Ponieważ szczęścia nigdy za wiele, biedronki siedziały na czterolistnych koniczynach.


Kartka urodzinowa (o wymiarach 15 cm x 21 cm, z liczbą "18") była również ozdobiona biedronkami. Ba, nawet tort urodzinowy był w biedronki.

Poniżej ciekawostka:
Określenie boża krówka to potoczna, ludowa nazwa chrząszcza czerwonobrunatnego lub żółtobrązowego w czarne kropeczki, znana co najmniej od 300 lat, stosowana obocznie do nazw krówka Matki Bożej, panienka, biedronka. 
W nazewnictwie ludowym dość często pojawia się wyraz krówka nadawany różnym małym obiektom: owadom, chrząszczom, mrówkom, nawet rybom (a także różnym roślinom) ze względu na jakąś cechę podobieństwa do krowy (...) [źródło]

Na dobry lata koniec życzę Szanownym Czytelnikom dużo szczęścia.

9 komentarzy:

 1. Biedronki to niezwykle malownicze owady, budzące sympatię, chociaż lubią ukąsić i to wcale nie tylko te azjatyckie. Kiedyś w zimie ugryzła mnie, przebudzona, siedmiokropka. W tamtym roku widziałam jak nastoletni chłopak, w wielkiej panice odganiał od siebie biedronkę, to chyba agresywność azjatyckich psuje opinię bożym krówkom, a szkoda bo to nie tylko śliczne ale przecież pożyteczne owady.
  Deseczka i karteczka urocze, akuratne na szczęśliwą dorosłość!
  Dziękuję za życzenia, tobie życzę pięknej złotej jesieni :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiedziałam, że biedronki mogą być agresywne. Ale jesień na pewno będzie piękna:)

   Usuń
  2. Niech nam ta jesień bedzie piękna!!! :)
   Pod tym linkiem można poczytać o azjatyckich biedronkach:
   https://dziennikbaltycki.pl/biedronki-azjatyckie-w-domu-plaga-w-polsce-2018-lekarze-ostrzegaja-wytwarzaja-alergeny-ktore-moga-uczulac-jak-je-rozpoznac/ar/13564588

   Usuń
  3. Dzięki za link. Jeszcze tydzień i niech będzie złota polska jesień:)

   Usuń
  4. U nas dzisiaj jest jeszcze piękne lato, z prognoz jednak wynika, że ostatni jego tydzień będzie chłodny. Za to początek jesieni w prognozach wygląda obiecująco i niech te prognozy się spełnią :)

   Usuń
  5. Piękną jesień mieliśmy w tym roku.

   Usuń
  6. Tak tegoroczna jesień piękna jeszcze jest, ino czasu miałam za mało aby się nią dostatecznie pozachwycać i nasycić.

   Usuń
 2. Świetny pomysł z biedronkami, nie wiedziałam, że są symbolem szczęścia. Kartka urocza.

  OdpowiedzUsuń

Serdeczne dzięki za komentarze i wszystkie dobre myśli :)